muhasebe
muhasebe dersleri

PROFORMA MALİ TABLOLAR

Proforma Mali Tablo Tanımı: Birtakım varsayımların veya tahminlerin gerçekleşmesine bağlı olarak, gerçek olan bir mali tablonun nasıl oluşması gerektiğini gösteren ve sayısal ağırlıklı olan tablolara proforma yani tahmini mali tablolar denir.

Proforma mali tabloların hazırlanması finansal gelecekle ilgili varsayımlarda veya tahminlerde kullanılan en sık yöntemdir. Proforma mali tablo belli bir tahmin süresi sonunda işletmelerin mali tablolarının nasıl oluşması gerektiğini önceden görmemizi sağlayan tahmini tablolardır.

REKLAM

Proforma tablolardaki amaç, işletmelerin geleceğe yönelik olmak kaydıyla ve gelecekte ortaya çıkabilecek finansal ihtiyaçlarını tahmin edebilmektir. Ayrıca finansal açıkları tahmini olarak ortaya çıkacaksa bu durumla karşı karşıya kalmamak için tahmin tekniklerinden yararlanırlar. Bu tahmin teknikleri farklı şekillerdedir ve herkez farklı teknikleri kullanabilir. Ama çoğunlukla işletmeler bu tekniklerini proforma mali tablolar üzerinde yaparlar. Yani en çok kullanılan tahmin teknikleri, proforma mali tablolardır.

Proformo bilançoda, işletmenin gelecekteki bilançonun nasıl olacağı tahmin edilmeye çalışılır. Bilançonun aktif ve pasif hesapları varsayımlara dayanarak proforma yani tahmini bilanço düzenlenmeye çalışılır. Proforma bilanço tahmin edilirken aktif ve pasif değerlerin teker teker tahmin edilmesi gereklidir.

 


Finansal yatırım ve piyasalar

hesap planı
Ayrıntılı Hesap Planı
2021 pratik bilgiler
2021 Pratik Bilgiler
muhasebe video eğitimi
Muhasebe Video Eğitimi
muhasebe haberleri
Güncel Haberler
REKLAM

muhasebe soruları
Muhasebe Soruları
muhasebe öğretmeni
Muhasebe Öğretmeni
enflasyon oranları
Enflasyon Oranları
kdv hesaplama
KDV Hesaplama