Anasayfa > Genel > Katar’da İş İmkanları

Katar’da İş İmkanları

Katar iş imkanları neler, nasıl ve nereden başlayacaklarını tam olarak bilemeyenler için hali ile hayal ettiği iş planı modelleri sadece düşüncelerinde kalıyor. Katar’da yaşam çok heyecanlıdır denilmez hava sıcaklıklarının yüksek olması insanların para için buraya gelmeleri gibi düşünülebilir.

REKLAM

Ülkemiz her ne kadar büyük görünse de, bazı küçük ülkelerin gelirleri bizim ülkemizden kat ve kat fazladır. Sosyo ekonomik durumları ve kişi başına düşen gelirlere bakıldığında Katar’ın bile bizden değerli olduğu bilinen bir gerçektir. Ortalama olarak 2,6 milyon nüfusu bulunan Katar, ülkemizden 71 kat küçük yüz ölçümüne sahiptir. Orta doğu ülkeleri arasında bulunan Katar, bu ülkeler arasında en küçük olanıdır. Ancak bu ülkenin ekonomisi her yıl artmakla beraber 2022 dünya kupasına bile ev sahipliğini yapacak olması, oraya bir göç dalgasının kapısını araladı. Ancak isteyen herkes Katar’a gitse bile kalıcı oturma izni alması çok zordur.

Neden Katar

Yurt dışında çalışmak isteyenler birçok konuda bilgi talep edebilir bu konularda. Katar aslında bir Amerikan ordusunun üssü konumunda diyebiliriz. %79 oranında yabancı kesim yaşamakta. Yerel halk ise Müslüman olarak karşınıza çıkar. Dil olarak ise Katar, Arapça konuşulmakta. Dünyada kişi başına düşen milli geliri en yüksek ülkelerden biridir Katar. Çok sıcak bir ülke olan Katar, yaz ayları nisan ayından itibaren başlıyor. Gençler genelde aşırıya kaçmamak adına kot pantolon tişört giyebiliyor. Bir İran olmamakla beraber gelişen bir Türkiye gibi görüntüsü olabilir. Ülkede sosyal spor alanlarında üstün başarı söz konusudur. Araba rallileri veya açık tenis turnuvası düzenleniyor. Ayrıca burada suç oranı çok azdır.

Dünya kupasının Katar’da yapılacak olması büyük bir iş ihtiyacının doğmasına neden oldu. Oradaki bölge halkı genelde masa başı iş tercihleri yaparlar. Dünyanın birçok ülkesinden iş alma potansiyeline sahip olan Katar, inşaat projeleri ile öne çıkmakta. Yani buradan çıkan bir gencin orada inşaat sektöründe kolaylıkla iş bulma ihtimali %90 oranında.

Diğer iş sektörlerine bakmak istersek demir çelik ve doğal gaz petrol gibi önemli projelerde bulunuyor. Buraya gitmek isteyenler hava şartlarını iyice araştırması gerekiyor zira ülkemizden daha fazla sıcak çeker yani yaz aylarında 50 derece üzerinde bir sıcaklık söz konusu.

Ben buradan çıktım kesin Katar’da iş bulurum mantığı ile hareket etmeyin. Ekipler üzerinden gitmeniz önerilir zira daha önce oralarda bulunan veya çalışan kesimlerden ön bilgi alarak hamle yapmanız önerilmektedir. Hintlisi, Srilankalı veya Bangladeşli işçiler de var tıpkı Suriyeliler gibi orası da saldırı altında rekabet açısından. Bu nedenle ülkemizde de mantıken bildiğiniz iş türü var ise buradan yararlanmak daha da mantıklıdır. Az olsun kalıcı olsun mantığı ile çalışabilirsiniz ülkemizde.

Hemen her bireyin bu başlık altında asıl öğrenmesini umduğu bilgi katar işçi maaşları ne kadar. Öncelikle yabancılar 2 farklı ayrım şeklinde sınıf ayrımı yapılıyor. 1. sınıf Amerika, Mısırlı, Türk gibi olanlar 2. sınıf ise az gelişen toplm yani Asya ülkeleri bulunuyor. Bir Amerikan vatandaşının maaşı 12 bin dolardan başlar. Ancak Hindistan veya Nepal gibi işçilerin maaşı 450 dolardır. Dolayısı ile bizim buralarda olduğu gibi işveren ucuz işçi çalıştırmak istediği için rekabet ortamına ayak uyduracak bir Suriyeli çalıştıracaktır denilebilir. Yani adam diyecek ki, ben bir Türk’e 3000 dolar vereceğime gider Nepal’den gelen birine 450 dolar veririm.

Ancak bu rakamlar sizleri yanıltmasın zira Türkler oraya gittiklerinde şirketler aracılığı ile gitmekte. Dolayısı ile sağlam işçiler götürmeleri ve işi zamanında teslim etmeleri bilindikleri için burada kazandığın tutarın en az 1.5 katını almakta.

Kaynak ve daha fazlası için; https://www.parafikir.com/katar-is-imkanlari/

REKLAM

İlginizi çekebilir

bilgisayarda yüzde hesaplama

Yüzde Hesaplama Nasıl Yapılır?

Pek çok birey yüzde hesaplaması yaparken karışıklık yaşayabilir. Matematiksel olarak karmaşık olan yüzde hesabı, özellikle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.