Anasayfa > Genel > Hangi Kurum Ne Kadar Memur ve Personel Alacak

Hangi Kurum Ne Kadar Memur ve Personel Alacak

2016 yılı ağustos itibari ile devlet kurumlarından boşalan kadrolara yeni personel ve memur alımları yapılacak. Bu alımlar devlet kurumları tarafından gün geçtikçe açıklanmakta.

REKLAM

Bazı kurumlar KPSS şartı ararken bazıları ise KPSS’siz personel ve memur alımı yapacaklarını duyurmaktadırlar. Bazı devlet kurumlarına başvurabilmek için ilköğretim mezunu olmak bile yeterli olabilecek. Bazıları için ise üniversite mezunu olmak şart.

Buna göre aşağıda memur ve personel alacak kurum ve kuruluşları özetlemeye çalıştık.

– Polis özel harekat: Adayların 28 yaşından gün almamış olması ve askerlik terhis tarihlerinden itibaren 36 aydan fazla süre geçmemiş olması gerekiyor. Fiziki yeterlilik ve mülakat sınavlarından geçen adaylar KPSS şartı aranmaksızın polis meslek eğitim merkezlerine alınacak. 671 sayılı KHK’da yer alan düzenlemeye göre, lise mezunları arasından polis alımı yapılacak.

– Milli Eğitim Bakanlığı: İlk etapta 15 bin sözleşmeli öğretmen alınacak. Bu alımlar sözleşmeli öğretmen alımlarında geçerli olacak. Buna göre alınacak adayların KPSS’den aldığı puanlar dikkate alınacak ve toplam alımın üç katı kadar personel sözlü mülakata çağrılacak. Başarılı olan adaylar görev yerlerine atanacak ve burada 4 sene boyunca tayin kullanamadan kalacak. Sözleşmeli öğretmenler dört seneyi doldurduktan sonra görev yerlerinde iki yıl daha kalmak şartıyla kadro alabilecek.

– Hava Kuvvetleri Komutanlığı: 5 bin sözleşmeli er alımı yapacak. Adaylar kurumun internet sitesinden bu yılın sonuna kadar başvuru yapılabilecek. Başvuru şartları için TC vatandaşı ve erkek olmak, en az ilköğretim mezunu olmak gerekli.

– Emniyet Genel Müdürlüğü: Emniyet 9.000 erkek, 1.000 tanesi kadın olmak üzere toplam 10 bin polis memuru alacak. Bu alanda başvuru yapacakların üniversite mezunu olmaları, 2015 veya 2016 KPSS’den birine girmiş ve P3 puan türünden en az 60 almış olmaları gerekiyor. Ön başvurular 19 Ağustos’a kadar Polis Akademisi Başkanlığı’nın internet sitesinden yapılabilecek. 30 yaşından gün almamış olmak.

– Sağlık Bakanlığı: hizmet alımı yöntemi ile 3 bin ambulans şoförü alınacak. İhale sonucu Yüklenici firma ile İl sağlık Müdürlüğü arasında yapılacak anlaşma neticesinde illerde taşeron ambulans şoförü alınacak. Ambulans şoförü için Acil tıp teknisyeni ve paramedik öncelik sebebi olacaktır. Bunlarda yoksa düz lise mezunlarının başvuruları kabul edilecektir.

– Türk Hava Yolları: THY’de çalışan 20 bin personelden 9 binin kabinin memuru olduğunu belirten Türk Hava Yolları Genel Müdürü Abdülkerim Çay, 2016 yılında 40 yeni uçak alacaklarını ve bu uçaklarla birlikte 1000 kabin memuru alımı yapacaklarını açıkladı.  En az lise mezunu, İngilizce bilen, fiziki olarak bayan arkadaşlarımızda 1,60, erkek arkadaşlarımızda ise 1,70 metre minimum boy oranı ve kilo orantılı kişiler başvurabilir.

– Adalet Bakanlığı: Ceza ve Tevkifevleri 3 bin 258 İnfaz Koruma Memuru, 201 Büro Personeli, 63 Sağlık Personeli, 49 Teknisyen, 121 Şoför, 14 Aşçı, 15 Kaloliferci, alımı yapmak için ilanı yayımladı. Bakanlığımız bünyesinde çalıştırılmak üzere Ek-1 listede sınıfı, sayısı ve yeri belirtilen mühendis, mimar, koruma ve güvenlik görevlisi, şoför, hizmetli kadroları ile çocuk ağır ceza, çocuk ve aile mahkemelerinde çalıştırılmak üzere psikolog, pedagog ve sosyal çalışmacı kadrolarına sözlü sınav sonucuna göre personel alımı yapılacaktır.

– BTK: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ise çeşitli birimlerde görevlendirmek üzere 45 uzman yardımcısı alacağını duyurdu. Burada ise KPSS’ den 70 puan alma şartı getirildi. Alımlar, sosyal bilimler, hukuk ve mühendislik alanlarında ilgili bölümlerden yapılacak. Başvurular 31 Ağustos-6 Eylül tarihleri arasında kurumun internet sitesinden yapılacak.

– Türk Telekom: Türkiye Geneli Çok Sayıda En Az Lise Mezunu KPSS Şartı Aranmadan Personel Alımı Başvurusu Başvuru Başladı. Türk Telekom Ağustos 2016 da, 90 adet Personel Alımı İlanı yayınladı.  Lise mezunu, Önlisans mezun yada öğrencisi, Lisans mezun yada öğrencisi Türkiye geneli bir çok ilde personel alımı yapacak.

REKLAM

İlginizi çekebilir

bilgisayarda yüzde hesaplama

Yüzde Hesaplama Nasıl Yapılır?

Pek çok birey yüzde hesaplaması yaparken karışıklık yaşayabilir. Matematiksel olarak karmaşık olan yüzde hesabı, özellikle …

Bir yorum

  1. Çok faydalı bilgiler paylaşıyorsunuz. Çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.