Anasayfa > Öğrenci > 2013-2014 Sorumluluk ve Ortalama Yükseltme Sınavları Ne Zaman?

2013-2014 Sorumluluk ve Ortalama Yükseltme Sınavları Ne Zaman?

Değişiklik: (Resmi Gazete, 13 Eylül 2014  CUMARTESİ, Sayı : 29118, MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTAÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ)

REKLAM

Yeni yönetmeliğe göre sorumluluk sınavları aşağıdaki gibi düzenlenmiştir.

MADDE 29 – Aynı Yönetmeliğin 58 inci maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(2) Sorumluluk sınavları, ders yılı içerisinde yapılan yazılı ve/veya uygulamalı sınav esaslarına göre birinci ve ikinci dönemin ilk haftası içerisinde iki alan öğretmeni tarafından yapılır. Sınav tarihleri ve sınavı yapacak öğretmenler okul müdürlüğünce belirlenir. Bu sınavlar dersleri aksatmayacak şekilde hafta içerisinde planlanır ve yapılır. Gerektiğinde cumartesi ve pazar günleri de yapılabilir.”

2014-2015 eğitim öğretim yılında sorumluluk sınavları en son değişikliğe göre 1. ve 2. dönemlerin başında yapılacaktır.  1. dönem 15 Eylül 2014 tarihinde , 2. dönem ise 9 Şubat 2015 tarihinde başlayacaktır.

 

Değişiklik: (Resmi Gazete, 7 Eylül 2013  CUMARTESİ, Sayı : 28758, MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTAÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ)

Yeni yönetmeliğe göre sorumluluk sınavları aşağıdaki gibi düzenlenmiştir.

MADDE 58- (1) Doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden, bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dahil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder. Nakil ve geçişler nedeniyle ortaya çıkan sorumlu dersler bu sayıya dahil edilmez.

(2) Sorumluluk sınavları, ders yılı içerisinde yapılan yazılı veya uygulamalı sınav esaslarına göre kasım ve nisan ayları içerisinde ilgili branş öğretmeni tarafından yapılır.

Eski yönetmeliğe göre sorumluluk sınavları yılda üç defa yapılırdı.

– Birincisi okullar kapandıktan 1 hafta sonra başlar, yani haziran ayı sonu gibi.
– İkincisi yeni okul döneminin başlamasından yaklaşık 15 gün önce ortalama yükseltme sınav tarihleri ile aynı zamanda, yani eylül başı gibi.
– Ücünçüsü de yarıyıl tatili bitiminden hemen sonra yani ikinci dönemin ilk haftası yapılır, yani şubat ayında.

Sınav programı; ortalama yükseltme sınavları için en fazla on iş günü kapsayacak şekilde; sorumluluk sınavları için ise okullarca sınavı yapılacak ders sayısı göz önünde bulundurularak, ders kesiminden itibaren beş gün içinde ayrı ayrı hazırlanır ve onaylı bir örneği bilgi için milli eğitim müdürlüğüne gönderilir.

Sorumluluk sınavına girecek öğrenci sayısı ile ders sayısının az olması durumunda, ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavlarının birlikte yapılabilmesi için okul müdürlüğünce gerekli tedbirler alınır.

Ders yılının ikinci döneminin başında yapılacak sorumluluk sınavları ile ilgili sınav programı, dönemin bitiminden en geç beş gün önce, en fazla bir haftalı süreyi kapsayacak şekilde hazırlanır ve onaylı bir örneği bilgi için milli eğitim müdürlüğüne gönderilir.

Sınav programları okulun uygun yerlerinde ilan edilir.

Sınavlarda bir dersten en az “Geçer” not alan öğrenci, bu dersten başarılı sayılır.

Ortalama yükseltme sınavına başarılı olduğu dersten girip başarısız not alan öğrenci o dersten geçmiş sayılır.

REKLAM

43 Yorumlar

 1. ben bişy sorcam benim 9.sınıftan 3 dersim var dilekce verip sınavlara girdik sınavlara veremedim yarı yıl tatilinde tekrar dilekce vercez mi yoksa gecen yaz verdigimiz dilekce gecerlimi olcak?

 2. ee o zaman bu sorumluluk sınavı yüzünden liseler 1 hafta daha mı tatil ?

 3. merhabalar birşey sorcaktım ben lise son sınıf öğrencisiyim 1 sorumlu dersım var sınav gırdım ama cok zordu bu sınavdan gecemezsem dıploma alamıyormuyum ? eylüldeki sınava girsem ondan gecsem dıplomayı alabılırmıyım ? Yardımcı olurmusunuz

  • Selam, bende lise son sınıf öğrencisiyim. eğer o sınavı gecemediysen diploma alamıyosun. Bu heryerde aynı.

 4. pardon hazirandaki sınava girsem ondan geçersem diplomayı alabılırmıyim

 5. merhaba ben 2004-2005 yılında öğrenimimi bitirdim ama sayısını bile hatırlayamadıgım derslerım vardı sorumluluk sınavlarımıda o tarıhlerde takip edemedım şimdi diplomam yok elim de acaba suanda o sınavlara tekrar girme sansım varmıdır….diplomamı nasıl ala bilirim

 6. sorumluluk sınavına girdim diyelim ne zaman belli olur kazandınız yada kazanmadınız diye

 7. TESTMİ OLCAK KILASİKMİ SORUMLULUK SINAVLARI ?
  Teşekkrler

 8. merhaba ben 9 sınıf ögrencisiyim 3 tane zayıfım var fizik,matemetik,cografya bunları ortalama yükseltme sınavında veremezsende yine 10 sınıfa geçermiyim şuan sorumlu geçiş yaptım veremezsem kalırmıyım diyecektim

 9. bnm 11 tane zayıfım var peki sorumluga kalabilirmiyım

  • en fazla 4 dersten ortalama yükseltme sınavına girebilirsin. 4 tanesini geçsen bile 7 dersten sınıfta kalmış oluyorsun malesef.

 10. Ben 9.sınıfım ve 8 dersim 1 ve sorumluluktan 4 tane yazdım iste , ve hemen okul bitiminden 1 hafta tatil ondan sonraki haftada yapılacak ya e ben 4 dersten gireceğim için pazartesi salı çarşamba perşembe gunu olur dimi yani cuma gunuolmaz sınav diymi ??

 11. bişi soracaktım, ben lise bir öğrencisiyim ve 4 tane ders vermem lazım sınavlar ne zaman ??

 12. mrhaba arkadaşlar 2 zayıfla sorumlu geçtim.(ortalama tutmadığı için) sorumlu dersleri illa o sene vermek zorundamıyız..acil cevap bkliyorum..

 13. Merhaba ben dil ve anlatımım bir ama ortalamam yüksek ondan sorumluluğa giricem sınıfı geçermiyim 9.sınıftım 10. sınıf olcam

 14. ya ben lise 1 öğrencisiyim benim dil ve anlatım dersim zayıf ortalama yükselme sınavında kaç alırsam geçerim .

 15. beyler şimde ben 9.sınıf öğrencisiyim 6 tane zayıfım var ortalamam 50 (2.31) kaçtane vermem lazım ve 1.sınavlar en erken ayın kaçında

 16. Ben bilişim teknolojileri bölümünde okuyorum.10,sınıfta temel elektronik ve ölçme dersim karneme 1 olarak geldi ama ortalama ile sınıfı geçtim.bu sdersi veremezsem diplamamı alamaz mıyım? (Şu an 12.sınıftayım)

  • temel elektronik ve ölçme dersi baraj dersi değilse ortalama ile geçmiş sayılırsın. Fakat baraj dersi ise ortalama ile geçemezsin ve mutlaka dersi vermen gerekir.

 17. Baraj ders değil ama ortalama ile geçtim ben. Bu benim diploma almamı engeller mi

 18. ya lse son sınıfta tek sorumluluk var gecmem gerekiyomu şartmı

 19. 2014 de ortalama yükseltme sınavları eylül veya ağustosta yapılacak mı? .sistem degiştiği için bilmiyorum

 20. Ben 10.sınıfım matenatikten tüm sınavlara girdim ama ortalamam 65 dönemin kurtarma sınavına henüz girmedik kurtarma sınavı tüm sözlüler filan girildikten sonra mı yapılacak bu yeni müfredatı anlamadım

 21. hocam benim ortalamam 72.8 di kimya ve dil anlatımım zayıf geldi 2.dönem 50 nin üstünde getirsem geçermiyim sınıfı yoksa kalırmıyım ? cevaplarsan sevinirim 🙂

  • Dersten geçebilmek için 1. ve 2. dönem ders ortalamasının 50 ve üzeri olması gerekli. Ya da 2. dönem ders notunun en az 70 olması gereklidir.

   Genel olarak ortalamanız 50 ve üzeri ise de Dil ve anlatım dersi hariç tüm zayıf dersleri de geçersiniz.

 22. Ben 12.sinif ogrencisiyim.Bu sene okul bitiyor.Fakat 11.siniftan sorumluluk sinavim var.Eylul ve kasim ayinda sinava girdim.Basarisiz oldum.Okul bittikten sonra sadece 12lere ayri bir sinav yapiliyordu.O olacakmi? Yoksa diplomami alamayacakmiyim bu sene

 23. sorumluluk sınavlarını geçemezsek ne olur?

 24. Peki ilk donem sorumluluk sinavina görmedim ikinci donem girebilirmiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.