Anasayfa > Memur > SMS İle Ne Zaman Emekli Olurum

SMS İle Ne Zaman Emekli Olurum

SGK Başkanı, 2013 yılının Ocak ayından itibaren vatandaşların sosyal güvenlik ile ilgili sorularını SMS yoluyla sorabileceğini ve anında cevap alabileceğini açıkladı.

REKLAM

SGK Başkanı Fatih Acar, “Vatandaş telefonunun mesaj bölümüne adını, soyadını, TC numarasını ve öğrenmek istediği konuyu SMS (mesaj) olarak yollayınca, soruların cevabını alabilecek. Örneğin adını, soyadını, TC numarasını yazıp SGK’ya  Ne zaman emekli oluyorum  diye mesaj atınca, ne zaman emekli olacağını öğrenebilecek. Yine aynı şekilde Kaç gün prim ödedim? diye mesaj atınca kaç gün prim ödediğini anında SMS yoluyla öğrenebilecek. Bu şekilde 2013 yılında vatandaşa ani hizmet sunabilen interaktif sistem gelecek” dedi. Mesajın hangi numaraya gönderileceği ise henüz açıklanmadı.

Emeklilik yaşına dair açıklama yapan SGK Başkanı Acar , 2046 yılında ortalama yaşam süresinin 81 yıla çıkacağının öngörüldüğünü belirterek, bu yüzden emeklilik yaşının 65’e yükselttiklerini belirtti. Emekli olmak için pirim ödeme gün süresinin 9 binden, 7 bin 200’e düşürdüklerini bildiren SGK Başkanı Acar, güncelleme katsayısını da TÜFE ile gelişme hızının yüzde 30’unu çarparak yeniden düzenlediklerini söyledi.

REKLAM

İlginizi çekebilir

2015 Yılı Günlük Yemek Bedeli Tutarları

Resmi Gazete, 15 Ocak 2015 PERŞEMBE, Sayı : 29237, Maliye Bakanlığından: REKLAM 2015 YILI MERKEZİ …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir