Anasayfa > Muhasebe > Ön Muhasebe Programı ve Önemi

Ön Muhasebe Programı ve Önemi

Ön muhasebeden bahsetmeden önce muhasebeden biraz bahsedelim;

REKLAM

Muhasebe sisteminde iki tür kayıt yöntemi vardır.

Tek taraflı kayıt sistemi (basit kayıt): Mali olayların yalnızca bir yönünün muhasebe kayıtlarına alındığı muhasebe kayıt sistemidir. Tek taraflı kayıtı 2. sınıf tacirler tutar. Çift taraflı kayıt sistemi (bilanço usülü kayıt): İşletmenin gerçekleştirdiği mali olayların her iki yönünün de kayıtlara alındığı muhasebe kayıt sistemidir. Çift taraflı kayıtı 1. sınıf tacirler tutmaktadır. (Birinci sınıf ve ikinci sınıf tacirlerin kimler olduğu Vergi Usul Kanunumuzun 177. maddesinde belirtilmiştir.)

Şimdi gelelim ön muhasebeye;

Ön muhasebe yukarıda bahsettiğimiz kayıt sistemlerine bir nevi hazırlık aşamasıdır.

Muhasebe kayıt sistemleri belgelere dayanılarak yapılır ve belgeler işletmeler tarafından düzenlenir, toparlanır. Kasa nakit hareketleri ve banka hesapları takip edilir. Müşteriler ve tedarikçilerin durumu takip edilerek tahsilatlar kontrol altında tutulur.

İşte bu işlemleri  takip edecek kişi veya kişilere devamlı ihtiyaç duyulur. İşletme sahipleri veya diğer çalışanları bu gibi işlemleri takip edecek zamanı çoğunlukla bulamaz.

Dolayısıyla genellikle ön muhasebe tutulmaz , tutulacak ise de ön muhasebe personeli/personelleri işe alınır.

Peki ön muhasebenin önemi  nedir?

Ön muhasebenin tutulmadığı bir işletmede, kayıtlar mali müşavir tarafından tutuluyor demektir. Bu işlemlerde hiç bir zaman günlük olarak düzenlenmez ve işyerinde olmaz.

Tüm belgeler ve işlemler aylık olarak mali müşavirlere iletilir, mali müşavirlerde aylık olarak işletmenin durumu hakkında kendilerine bilgi verir.

Bu nedenle işletme hiç bir zaman anlık olarak kendi işletmesinin durumunu göremez. Göremediği için hiç bir zaman planlama ve iyi bir yönetim uygulayamaz.

Ama iyi bir ön muhasebe ile işletmenin günlük değil, anlık olarak nakit durumunu, banka hesaplarındaki durumları, zamanı gelmiş tahsilatları, gecikmiş alacaklarını, müşteri ve tedarikçilerini, gelir-gider dengesini görebilir, inceleyebilir ve duruma göre planlı bir şekilde hareket edebilir.

Ön muhasebe programı;

Ön muhasebe tutulacaksa genellikle; basit bir şekilde el ile kayıt yaparak, excel programlarıyla veya  muhasebe paket programlarıyla tutulur.

Ama bunların hepsi de günümüzde uygulanması zor. Kişinin asıl işini bırakıp hesap kitap içinde uğraşması demek. Excel ile kayıt  yapmak iyi bir excel programlama bilgisine sahip olmayı gerektirir. Muhasebe paket programı kullanmakta hem muhasebe bilgisi hem de paket program için bir maliyet gerektirir.

İşte karşımıza gelişen teknoloji ve internet ile kullanabileceğiniz bir ön muhasebe programı çıkıyor;

Paraşüt: Yeni kurulmuş işletmeler ve mevcut işini büyütmek isteyenler için hazırlanmış, tamamen internet üzerinden kullanabileceğiniz, istediğiniz zaman ve istediğiniz yerden finansal verilerinize ulaşabileceğiniz bir ön muhasebe programı. İnternet ile bilgisayarınızdan, tabletinizden ve mobil cihazınızdan Paraşüt’ü kullanabilirsiniz.

ön muhasebe programıParaşüt Programın özelliklerine bakacak olursak;

 • Fatura yönetimi
 • Müşteri takibi
 • Gelir gider takibi
 • Finansal durum raporu
 • Elektronik fatura gönderme ve alma
 • Kredi kartı ile online tahsilat alma
 • Ayrıntılı raporlama
 • Muhasebeciniz için dışa veri aktarma

 

Daha fazla bilgi ve ücretsiz kullanmaya başlamak için incelemenizi tavsiye ederiz: www.parasut.com

REKLAM

İlginizi çekebilir

şahıs firmalarının ödediği vergiler, beyannameler

Şahıs Firmalarının Ödediği Vergiler

Şahıs firması tüzel kişilik anlamında açılabilecek küçük firmalardan biridir. Şahıs firmaları Tek kişi işletmeleri olarak …

5 Yorumlar

 1. Millet fatura kesmeyi bile bilmiyor, bırakın ön muhasebe tutmayı. Ama önemi hakkında söylediklerinize katılıyorum.

 2. Cüneyt KABLAN

  Ön muhasebe sanki mali müşavirlerin işini kolaylaştırıyor :))

 3. ön muhasebecilere bakılan göz ancak amelelik ve getir götür işinden başka hiçbirşey değildir.
  GÜNÜMÜZ ZİHNİYETİ.

 4. Ön muhasebe programından önce iyi bir ön muhasebeci gerekli bence her firmaya ön muhasebeci var mali müşavirin işini kolaylaştıran ön muhasebeci var zaten zor ve karışık olan sistemi daha da karıştıran!

 5. Benim tavsiyem Aymet Ticari Muhasebe programı, deneyin nedenini anlarsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.