Anasayfa > Açık Öğretim > Açık Öğretim Lisesi Öğrencileri YGS’ye Başvurabilecekler Mi

Açık Öğretim Lisesi Öğrencileri YGS’ye Başvurabilecekler Mi

Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinden 2014 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına Kimler Başvurabilir?

REKLAM


A) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavı başvuru tarihleri arasında Açık Öğretim Lisesinde öğrencilik durumu;

1. Aktif veya Donuk Öğrencilerimizden;
III. dönem sınav tarihinin ilk günü (23 Ağustos 2014) itibariyle;

– 17 yaşını doldurmamış olanlardan 2013-2014 eğitim öğretim yılı I. dönemi sonu itibarı ile dönemi 7 ve üzeri olanlar,

– 17 yaşını doldurmuş18 yaşından gün almış olanlardan 2013-2014 eğitim öğretim yılı I. dönemi sonu itibarı ile dönemi 6 ve üzeri olanlar,

aşağıda ifade edilen mezuniyet şartlarını tamamlayabilecek durumda iseler Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına başvuru yapabilirler.

2. Silik olan Öğrencilerimizden;
– 2013-2014 eğitim yılı II. dönem veya III. dönem sınavlarına katılmak için yeni kayıt/kayıt yenileme döneminde kaydını yaptıracak olan öğrencilerimiz müracaat edebilir.

3. Yeni Kayıt Yaptıracak Olanlar,
– Lise düzeyinde eğitim veren herhangi bir orta öğretim kurumundan tasdikname almış ancak halen herhangi bir okula kayıt yaptırmamış; Açık Öğretim Lisesinin 03 – 14 Şubat 2014 tarihleri arasında yapılacak olan yeni kayıt döneminde Açık Öğretim Lisesine yeni kayıt yaptıracak olan öğrencilerden, Açık Öğretim Lisesi mezuniyet şartlarını tamamlayabilecek durumda olanlar müracaat edebilir.
– Öğrencilik durumu silik veya yeni kayıt yaptıracak olan öğrencilerimiz katılabilecekleri dönem sınavlarını dikkate alarak mezuniyet şartlarını hesap etmeleri gerekmektedir.

Not: Herhangi bir nedenle kayıtları kabul edilmeyen veya mezun olamayan öğrencilerimizin Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına müracaatlarındaki sorumluluk tamamen kendine aittir.

Dikkat: 2013 – 2014 Eğitim Öğretim yılı sonunda dönem mezuniyet şartı hesap edilirken dikkat edilecek hususlar:

23 Ağustos 2014 tarihinde yapılacak olan III. Dönem sınav tarihi itibariyle;
– 17 yaşını doldurmamış olanlar (23 Ağustos 1997 ve daha sonra doğanlar) 2013-2014 eğitim öğretim yılı II. dönemi kayıt yenileme hakkı olacağından 1 kez sınava girebilecekler.
– 17 yaşını doldurmuş, 18 yaşından gün almış olanlar (22 Ağustos 1997 ve daha önce doğanlar) 2013-2014 eğitim öğretim yılı II. ve III. dönemi kayıt yenileme hakkı olacağından 2 kez sınava girebileceklerini dikkate alarak mezuniyet şartlarını hesap etmeleri gerekmektedir.


B) Açık Öğretim Lisesi için Mezuniyet Şartları:

– Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
– Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
– Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması. Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması gerekmektedir.
– Alan kredisinin 80 veya üzerinde olması (Alansız/Genel Kültür de kayıtlı olanlar hariç),
– Alan derslerinin tamamından en az bir kez sınava girilmiş olunması,
– Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılmış olması.


C) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına Nasıl Başvurabilirim?

İlk defa başvuranlar:
Açık Öğretim Lisesi Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavı başvuru şartlarını taşıyan öğrencilerimiz, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına başvuru kabul eden herhangi bir orta öğretim kurumundan form alacaklardır. Alınan formdaki gerekli yerleri doldurduktan sonra bölgelerinde bulunan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü veya Meslekî Eğitim Merkezi Müdürlüğüne onaylatarak form alınan orta öğretim kurumuna teslim edilecektir.

Açık Öğretim Lisesinde Alan yok olarak kayıtlı ve 23-24 Ağustos 2014 tarihinde yapılacak III. Dönem sınavı sonrasında mezun olabilecek durumda olan öğrencilerimiz kodlama yaparken 9008 seçeneğini işaretleyeceklerdir.

REKLAM

İlginizi çekebilir

Açıköğretim Lisesi Kayıtları Nasıl ve Ne Zaman Olur?

Açık Öğretim Lisesine Kimler Başvurabilir: REKLAM a) İlköğretim Okulu/Ortaokul mezunu olanlar, b) Ortaöğretim kurumlarından ayrılanlar, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.