Anasayfa > Ekonomi > 2013 Asgari Ücret Tespit Komisyonu

2013 Asgari Ücret Tespit Komisyonu

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 27 Aralık Perşembe günü toplanacak. Toplantıda, yeni asgari ücretin açıklanması bekleniyor. Hükümet asgari ücretin yüzde 3 + 3 oranında artırılmasını öngörürken, TİSK asgari ücrete yüzde 3 + 2,3 oranında zam yapılmasını istiyor.

2013 Yılı Programının Uygulanması, Koordinasyonu ve İzlenmesine Dair Bakanlar Kurulu Kararı Eki, Resmi Gazete’nin 23.10.2012 tarihli mükerrer sayısında yayımlandığı bilgilere göre asgari ücrete 2013 yılında Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yüzde 3‘er oranında artış yapılacaktı.

Yeni asgari ücret ocak ayından itibaren %3 lük artışla beraber 739,80 TL’den, yaklaşık 762 TL‘ye yükselecek.  Fakat brüt ve net asgari ücret Asgari Ücret Tespit Komisyonundan çıkacak bilgilere göre kesinlik kazanacak ve  resmi gazetede yayınlandıktan sonra kesin tutarlar belli olacak.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 5’i işçi, 5’i işveren, 5’i de devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşuyor. Komisyonda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını TİSK temsil ediyor. İş Kanunu gereğince, ücretlerin asgari düzeyinin komisyon aracılığıyla en geç iki yılda bir belirlenmesi gerekiyor.

Hükümetin düşündüğü zam oranıyla asgari ücretin 762 TL‘ye ulaşacağına dikkati çeken Ağar ancak TÜİK’in açıkladığı verilere göre bir işçinin en az 1.025 TL maaş alması gerektiğini ifade etti.

Yeni asgari ücretin kısa bir zaman içinde açıklanması bekleniyor.

 Yeni asgari ücret belli oldu

İlginizi çekebilir

2013 Yılında Konutlarda KDV Oranları Değişti

1 Ocak 2013 tarihinden itibaren 150  m2  den küçük olan konutlarda uygulanması gereken KDV Oranı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir