Anasayfa > Genel > 2019 Kira Artış Oranları Meclisten Geçti

2019 Kira Artış Oranları Meclisten Geçti

2019 yılında Kira fiyat artış oranlarında baz alınan Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) yerine Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) kullanılması kararlaştırılmıştı. Kira artış oranları belirlenmesi için torba yasa bekleniyordu.

REKLAM

Kira fiyat artış oranları zam oranı düzenlemesi Meclis’ten geçti.

Türkiye İstatistik Kurumu, 2018 Aralık ayı enflasyonunda TÜFE’de yüzde 0,40 Yİ-ÜFE’de ise yüzde 2,22 düşüş meydana geldi. Aralık ayındaki gerilemeyle birlikte yıllık enflasyon TÜFE’de yüzde 20,30, ÜFE’de ise yüzde 33,64 oldu.

Enflasyon oranları

Kira artış oranlarında baz alınan 12 aylık ortalama ÜFE’de % 27, TÜFE’de ise % 16,33 şeklinde gerçekleşti.

Ancak enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte kira artış oranlarında ÜFE yerine TÜFE’nin baz alınmasını ön gören düzenlemenin Meclis’ten geçmemesinden kaynaklı kira artış oranlarının ÜFE üzerinden yapılmaya devam edeceği kaydedilmişti. Bu da 1.000 TL lik bir kirada aylık 110 TL daha fazla ödenmesi anlamına gelmekteydi.

Bundan sonra ÜFE yerine TÜFE baz alınacak

kira artış oranları 2019 ne kadar

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen Torba Yasa’da yer alan bir madde ile yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeli yani kira artış oranları, bir önceki kira yılında Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki (TÜFE) 12 aylık ortalamalara göre değişim oranını geçemeyecek.

Kararın meclisten geçmesiyle birlikte 2019 yılında kira artış oranları TÜFE’deki 12 aylık ortalaması olan % 16’yı geçemeyecek. Bu hesaplamaya göre ise 1.000 TL’lik bir evin kirası en fazla % 16’lık zam sonrası bin 160 TL’ye yükselebilecek.

REKLAM

İlginizi çekebilir

7256 sayılı yapılandırma kanunu, vergi ve SGK borçlarına yapılandırma

Yapılandırma Kanunu yayımlandı

Yapılandırma ve istihdama ilişkin 7256 Sayılı Kanun Resmi Gazetede yayımlandı. Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.