Anasayfa > Açık Öğretim > Sınavsız Geçiş İçin YGS’ye Girme Zorunluluğu

Sınavsız Geçiş İçin YGS’ye Girme Zorunluluğu

Bilindiği gibi YGS Başvuru Tarihleri : 2-15 Ocak 2014, YGS Tarihi ise: 23 Mart 2014 (Pazar) günü yapılcak.

 

Peki sadece sınavsız geçiş hakkını kullanmak isteyen öğrenciler acaba YGS’ye girmek zorundalar mı? Ne kadar ücret yatıracaklar?

 

Bu durum ÖSYM tarafından yayınlanan kılavuzda açık bir şekilde belirtilmiş, buna göre:

2014-ÖSYS’de, YGS’ye girmeden sadece sınavsız geçiş hakkından yararlanmak isteyen adaylar da 2014-ÖSYS  başvurularını süresi içinde yapmak zorundadırlar.

“Kılavuzun 7. MESLEKİ VE TEKNİK ORTAÖĞRETİM KURUMLARINDAN MESLEK YÜKSEKOKULLARI İLE AÇIK ÖĞRETİM ÖN LİSANS PROGRAMLARINA SINAVSIZ GEÇİŞ maddesinde açıklanan esaslara göre, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarına sınavsız geçiş hakkı olan adaylardan bu hakları ile yerleşmek isteyenlerin YGS’ye girme zorunluluğu yoktur.

Sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylardan, sınavsız geçiş hakkının bulunduğu ön lisans programları hariç diğer programları da (alanları dışındaki ön lisans veya lisans programları) tercih etmek isteyenlerin, YGS’ye girmeleri zorunludur.

7. maddede belirtilen durum hariç, ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme yapılan programlar ile özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlara girmek isteyen tüm adayların YGS’ye girmeleri zorunludur.”

 

YGS Sınav Ücreti : 40,00 TL
Sınavsız Geçiş Başvuru Ücreti : 10,00 TL
Başvuru Hizmeti Ücreti : 3,00 TL

 

Özetlemek gerekirse sınava girmeyerek sadece kendi alanları ile ilgili sınavsız geçiş yapmak isteyen öğrenciler:

– Başvuru süresi içinde başvurularını yapmak zorundalar,
– Ücret olarak 10 TL yatıracaklar,
– ÖSYS başvuru formunda 22. soruda “Sınavsız geçiş hakkım var, YGS’ye girmek istemiyorum, sadece sınavsız geçişe başvurmak istiyorum.” seçeneğini işaretleyecekler.

 

Sınavsız Geçiş’te Yerleştirme Nasıl Olur

İlginizi çekebilir

Açık Öğretim Ders Seçimi ve Sınav Giriş Yeri Belirleme

Açık Öğretim Liselerinde okuyan öğrenciler için 2018-1 dönemi ders seçimi ve sınav giriş yeri belirleme …

10 Yorumlar

 1. SERVET KÜÇÜKKAYA

  merhaba ben servet açık lise mezunuyum iki senelik ilahiyat ön lisans okumak istiyorum ve ygs ye sınavsız geçiş yapmak için ne yapmam lazım bilginiz için tesekkür ederim

 2. imam hatip lisesine git öğren bence en garantisi o olur

 3. arkadaslar ben lise son sınıf öğrencisiyim. Sınavsız geçiş ücretini yatıramadım.Şimdi ben 2 yıllık bile
  üniversteye giremeyecekmiyim.lütfen cevap verin

 4. slm arkadaşlar ben bu yıl ygs sınavsız geçiş başvurdum 24 mart tarihinde yapılacak olan ygs sınavına girmek zorundamıyım yardımcı olurmusunuz

 5. merhaba arkadaslar ben ygs sınavına gırdım ve ıstedıgım okulu kazandım fakat gıtmek nasıp olmadı aslında meslek lısesı ogrencısıydım ve gecıs hakkımı kullanmadım. gecıs hakkım kaybolmusmudur ?

 6. ARKADAŞLAR ŞİMDİ BEN 40 LİRA YATIRDIM SINAVSIZ GEÇİŞİN 10 TL OLDUĞUNU BİLMİYORDUM. GİDİP BU HATAYI DÜZELTME GİBİ Bİ OLANAĞIM VAR MI ? SINAVA GİRMEK İSTEMİYORUM :S

  • Bende 40 TL yatirdim ama sınavsız için 10 TL daha yatırılması gerekiyormuş ben ole duydum. Eger ÖSYM başvuru suresi ertelenirse düzeltebilirsin yoksa başka hiç birşey yapamazsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir