Anasayfa > Muhasebe > Muhasebe Defterlerinin Kapanış ve Tasdik İşlemleri

Muhasebe Defterlerinin Kapanış ve Tasdik İşlemleri

VUK’na göre Tasdik Edilecek Defterler, Vergi Usul Kanunumuzun 220. maddesi çerçevesinde aşağıda yazılı defterlerin tasdik ettirilmesi zorunludur.

REKLAM

– Yevmiye defteri
– Envanter ve bilanço defteri
– İşletme hesabı defteri
– Serbest meslek kazanç defteri
– Çiftçi İşletme Defteri
– İmalat ve üretim defteri
– Yabancı nakliyat kurumlarının hasılat defteri

TTK’ya göre Tasdik Edilecek Defterler iseTTK’ nın 66. maddesinde ise tasdik edilmesi gereken ticari defterler şu şekilde sıralanmıştır.

– Yevmiye defteri
– Envanter ve bilanço defteri
– İşletme hesabı defteri
– Defter-i kebir
– Karar defteri

Defterlerini ertesi yılda da kullanmak isteyenler Ocak ayı içinde, hesap dönemleri Maliye Bakanlığınca belirlenenler bu dönemin ilk ayı içinde tasdik ettirmesi gerekir.

Buna göre papanış Tasdiklerini 31 Ocak 2019 tarihine kadar yaptırmayan mükelleflerin TTK’nun 562/1-c maddesi gereğince 7.658 TL İdari Para Cezası ile karşı karşıya kalabileceklerini Ankara SMMM Odası tarafından hatırlatıldı.

Kapanış Onayı yapılması gereken defterler

Anonim şirketler ile sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler ve kooperatifler Yönetim kurulu karar defterinin kapanış onayını Ocak ayı sonuna kadar yaptırmak zorundalar.

Önceki yıl Müdürler Kurulu Karar defteri kullanmış olan limited şirketlerin, defterin kapanış onayını Ocak ayı sonuna kadar yaptırmaları zorunlu.

Bilanço  hesabı esasına göre defter tutan tacirlerin bir önceki yıl kullandıkları yevmiye defterini, kapanış tasdiki için Haziran ayının sonuna kadar notere ibraz etmeleri ve son kaydın altına noterce “Görülmüştür” ibaresi yazılarak mühür ve imza ile onaylanması zorunludur.

Tasdik yenileme yapılması gereken defterler

Önceki yıl kullanılan yevmiye defteri, defteri kebir, envanter defteri, damga vergisi defteri ve yönetim kurulu karar defteri yeterli yaprakları bulunması halinde Ocak ayı sonuna kadar onay  -ara tasdik- yenilemek suretiyle kullanılmaya devam edilebilir. (Ankara SMMO)

REKLAM

İlginizi çekebilir

2020 smmm asgari ücret tarifesi

2020 Yılı Serbest Muhasebecilik Asgari Ücretleri

2020 yılında uygulanacak olan Defter Tutma ücretleri olarak, SMMM ve YMM Mali Müşavirlik Ücretleri belli …

3 Yorumlar

  1. ders basvurmak istiyorum fiyat ogrenmek istiyorum

  2. Başarılı yazı teşekkürler

  3. ÇOK BİLGİLENCİRİCİ OLMUŞ EMEĞİNİZE SAĞLIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir