Anasayfa > Genel > Asgari Geçim İndiriminden Kimler Yararlanır, Kimler Yararlanamaz

Asgari Geçim İndiriminden Kimler Yararlanır, Kimler Yararlanamaz

Asgari geçim indiriminden yararlananlar;

– Ücretleri gerçek usulde vergilendirilen tam mükellef gerçek kişiler (Diğer bir ifade ile ücretleri tevkif suretiyle vergilendirilen tam mükellef kişiler),
– Tevkifata tabi tutulmamış ücret gelirlerini yıllık beyanname ile bildirenler,
– Gelir Vergisi Kanununun 61. maddesi kapsamında ücret kapsamında değerlendirilen ücret geliri elde edenler (Örneğin; sosyal güvenlik destekleme primi ödemek suretiyle çalışanlar ile kurumların yönetiminde görevli olanlar) yararlanır.

 

Asgari geçim indiriminden yararlanmayanlar;

– Ücretleri diğer ücret kapsamında vergilendirilen hizmet erbabı (Bunlar;
a) Kazançları basit usulde tespit edilen ticaret erbabı yanında çalışanlar;
b) Özel hizmetlerde çalışan şoförler;
c) Özel inşaat sahiplerinin ücretle çalıştırdığı inşaat işçileri;
d) Gayri menkul sermaye iradı sahibi yanında çalışanlar;
e) Gerçek ücretlerinin tespitine imkan olmaması sebebiyle, Danıştay’ın müspet mütalaasıyla, Maliye Bakanlığınca bu kapsama alınanlar)
– Ücret geliri elde etmeyen diğer gerçek kişiler,
– Dar mükellefiyet kapsamında ücret geliri elde edenler (İkametgahı Türkiye’de olmayan ve Bir takvim yılında 6 aydan az süre ile Türkiye’de ikamet edenler)
– Başka bir kanun hükmü (3218 Serbest Bölgeler Kanunu., 4490 Türk Uluslararası Gemi Sicili Kanunu., 4691 Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu v.b.) uyarınca ücretlerinden gelir vergisi tevkifatı yapılmayanlar yararlanamazlar.

 

Sosyal güvenlik destekleme primi ödemek suretiyle çalışanlar ile kurumların yönetiminde görevli olanlar da genel hükümlere göre asgari geçim indiriminden yararlanacaklardır. Buna göre; asgari geçim indirimi uygulamasından ücretleri gerçek usulde vergilendirilen gerçek kişiler yararlanabileceğinden, emekli olduktan sonra yeniden çalışmaya başlanarak, gerçek usulde ücret geliri elde edilmesi durumunda, asgari geçim indiriminden yararlanılması mümkün bulunmaktadır.

 

2013 AGİ Tutarları

İlginizi çekebilir

Dış Ticaret İstatistikleri Açıklandı

Tuik 2018/Eylül ayı dış ticaret istatistiklerini açıkladı. Buna göre eylül ayında ihracat %22,4 artarken; ithalat %18,3 …

2 Yorumlar

  1. Bağkurlu olarak çalışmakta olan bir kişinin eşi SGK’lı olarak bir taşeron yanında çalışmaktadır. Bu durumda eş ve çocuklar için AGİ nasıl uygulanmalıdır.

  2. Çalışmayan kız çocuğu babasının Asgari geçim ücretinden kaç yaşına kadar yararlana bilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir