Anasayfa > Genel > Ad ve Soyadı Değişikliği Başvuruları

Ad ve Soyadı Değişikliği Başvuruları

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün sosyal medya hesabından paylaştığı bilgiye göre vatandaşlar ad ve soyadını değiştirebilecektir. Bunun için başvuruları 24 Aralık 2022 tarihine kadar yapmaları gerekecek. İsteyen sadece adını veya sadece soyadını değiştirebilir.

REKLAM

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, İl ve ilçe idare kurulu kararıyla ad soyadı düzeltilmesi uygulaması sayesinde bugüne kadar 298 bin 670 kişinin soyadını, 134 bin 818 kişinin ise adını değiştirdiği de haberinde paylaşmış.

Kimler Ad ve Soyadı değişikliği yapabilecek

Verilen bilgiye göre;

  • Genel ahlaka uygun olmayan
  • Gülünç olarak değerlendirilen
  • Yazım ve imla hatası olan

kişiler başvuru yapabilecektir.

Nasıl başvuru yapılır

Başvuruları 24 Aralık 2022 tarihine kadar, e-devlet aracılığıyla veya yazılı olarak ilçe nüfus müdürlüklerine yapılabilecektir.

E-devler üzerinden ilk önce Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sayfasına girilir ve “İl ve ilçe idare kurulu kararıyla ad soyadı düzeltilmesine ilişkin başvuruların alınması” bölümüne girilerek başvurular yapılabilir. Veya bağlı bulunduğunuz ilçe nüfus müdürlüklerine giderek yazılı bir beyan ile başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

REKLAM

İlginizi çekebilir

7256 sayılı yapılandırma kanunu, vergi ve SGK borçlarına yapılandırma

Yapılandırma Kanunu yayımlandı

Yapılandırma ve istihdama ilişkin 7256 Sayılı Kanun Resmi Gazetede yayımlandı. Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir