Anasayfa > Genel > Neden F Klavye

Neden F Klavye

Bugünlerde F klavye kullanımının devlet tarafından da desteklenmekte olduğunu biliyoruz.  Fakat bize göre F klavyenin bir  seçenek olarak değil, her yerde (özellikle kamu kurumlarında) zorunlu olarak kullanılmasını gerektiğini düşünüyoruz.

REKLAM

Kişilere ilk önce Q klavyeden vazgeçmek zor olacaktır ve istenmeyecektir. Çünkü hemen hemen aldığınız her bilgisayarın klavyesi Q klavye. Bu durumun değişebilmesi için yazımızın başında da dediğimiz gibi devletin bunu zaman içersinde zorunlu hale getirmesi bize göre çok doğru olacaktır. Belkide ticaret meslek liselerinde okutulan “F klayve dersi” tüm okullarda seçmeli olarak verilmelidir.

 

Peki neden F klavye üzerinde bu kadar ısrar ediyoruz;

Birincisi iki klavyeyi de kullanabilen biri olarak aradaki farkı çok iyi biliyoruz, F klavye ile on parmak yazmanın, Q klavye ile 2 parmak yazmaktan ne kadar avantajlı olduğunu kullanımda görüyoruz.

İkincisini de ise herkes tarafından kabul görmüş F klavyenin avantajlarından size bahsetmeye çalışalım:

– İlk olarak F Klavye türkçe’ye uygun olarak hazırlanmıştır. Türkçe’de en çok kullanılan harfler, klavyenin ortasına dizilmiş, daha az sıklıkla kullanılan harfler kullanım sıklığına göre kenarlara doğru dizilmişlerdir. Bu şekilde mümkün olan en yüksek yazma hızı sağlanmıştır.

– F klavyeyi ile 10 parmak yazabilmek ve klavyeye bakmadan yazabilmek mümkündür. Böylece kişinin daha az enerjiyle daha hızlı bir şekilde yazması sağlanacaktır.

– F Klavye ile on parmak yazmayı öğrenerek yazmaya harcadığınız zamanı azaltabilirsiniz.  2 bin kelimelik bir raporu Q klavye kullanan bir kişi yaklaşık 2 saatte, 10 parmak F klavye kullanabilen kişi yaklaşık 30 dakikada yazabilir.

– On parmakla bakmadan F klavye kullanma tekniği de her iki eli ve hatta her parmağı senkronize bir şekilde ayrı ayrı kullanmayı sağladığı için çocukların zekalarını artırmalarını sağlamaktadır.

– F Klavye ile on parmak yazmanın  çok önemli bir avantajı daha vardır. Yazarken klavyeye bakmadığınız için düşünebilirsiniz.

– Türkçe’ye uygun olmayan, hatta İngilizce’ye bile uygun olmayan Q Klavye kullanmanın hiç bir avantajı yoktur.

Kısacası F klavye türkçe’ye uygun olduğundan on parmak ile yazmak mümkündür. Böylece  yazma rahatlığınızı ve hızınızı büyük ölçüde arttırmanızı sağlamaktadır.

REKLAM

İlginizi çekebilir

senetle motor nasıl alınır

Senetle Motor Nasıl Alınır?

Senetle yamaha motor almak istiyorum. Senetle Motosiklet satanlar İzmir, İstanbul, Ankara ilinde nerde bulurum? Şimdi …

4 Yorumlar

  1. Bende Q dan F ye geçtiğimde zorluk çektim ama Klavye dersinde iş eğlenceli oluyor ve giderek alışıyorum 🙂

  2. F klavye kullanımı çok zor değil bence

  3. Sözlüm için faydalı oldu.Tesşekkürler!

  4. F klavye denilince aklımıza hep “yaz kızım” geldi ve F klavyenin aslında hayatı büyük ölçüde kolaylaştıran bir araç olduğunu göremedik, görmezden geldik. F klavye kullanımının adeta bir devlet politikasına dönüşmesi elzemdi ve bir nebze olsun bunu başarabilmiş durumdayız ancak henüz yeterli durumda olduğumuzu söyleyemem. Ankara F Klavye kullanımını yaygınlaştırmak için daha etkin çalışmalarda bulunmalı. Ben F Klavyenin Sırrını çok geç çözdüm ve gerçekten de düşünme gücünü yüzde beş yüz arttırdığını gördüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.